בנקים   בתי השקעות   קרנות פנסיה   חברות בטוח   יועצים   סוכני ביטוח   הדרכות פנסיוניות ופיננסיות   שימושון - Uzit   מילון   צור קשר
  אודות החברה   ניהול החיסכון הפנסיוני   תשואות   דירוג מניות   בורסה ושוק ההון   מצגת   בלוג אישי   profitrider   נדלן וצרכנות

הסיפור על השלג ועל הרבי החכם מהעיר חלם שבפולין

בכל פעם שאני רואה חוק חדש של הכנסת שנועד כביכול לפתור ולשפר מצב מסוים, אבל אופן חקיקתו הרשלנית גורם לפגיעה ולעיוותים בתחומים אחרים (מה שנקרא: "הראש היהודי עושה לנו פטנטים"), אני תמיד נזכר בסיפור החכם על יהודי חלם, על תהליך קבלת ההחלטות שלהם, ועל התוצאות העגומות של החלטות אלו. לא לחינם נקרא מי שעושה מעשה טפשי - "חלמאי" או: "מעשה חלם". אז הנה הסיפור:

בפולין, של המאה ה 19 ותחילת המאה ה 20, היתה עיירה יהודית בשם חלם. תקופה זו היתה עדיין ללא חשמל וטלפון. בוקר אחד התעוררו תושבי חלם, הביטו בחלון, וראו שלג צח ולבן, מדהים ביופיו, מכסה את פני האדמה. מתפללים שהיו בבית הכנסת, פנו לרבי ובקשו לעשות משהו כדי לשמור על לובן השלג, ולהודיע לתושבי העיירה שלא לצאת מבתיהם, כדי לא ללכלך את השלג.

אבל איך מודיעים בלי טלפון ? חשבו וחשבו, ולפתע קפץ אחד מהם, ואמר: " נשלח נער שירוץ לכל הבתים ויודיע לא לצאת החוצה.." – "הדיוט ! קרא אליו חברו, הרי הנער יפסע בשלג וילכלך אותו !!" הרכין היהודי הקודם את ראשו בבושה. ואז קם הרבי (שהיה גם שר האוצר של בית הכנסת) ואמר בקול חכם ונבון (כיאה לשר אוצר מקצועי ומנוסה): "אין שום בעיה. נבחר 4 יהודים חזקים שירימו אותו על כתפיהם, ויצעדו איתו בשלג מבית לבית, וכך נשמור על יופיו של השלג…"

ליתר הכתבות
לחץ כאן

טלפון 03-5349801       נייד 054-4664151       yoashz@gmail.com

הוקם ופותח על ידי ארטויז'ן בע"מ