בנקים   בתי השקעות   קרנות פנסיה   חברות בטוח   יועצים   סוכני ביטוח   הדרכות פנסיוניות ופיננסיות   שימושון - Uzit   מילון   צור קשר
  אודות החברה   ניהול החיסכון הפנסיוני   תשואות   דירוג מניות   בורסה ושוק ההון   מצגת   בלוג אישי   profitrider   נדלן וצרכנות

דו"ח העוני 2005 – הכל יחסי בחיים

אוגוסט 2005

 מהו עוני ? מהו קוו העוני ? האם 3,000 שח לחודש (כ 700 $) באפריקה, בירדן, במזרח אירופה, זה הרבה ? זה הכנסה ממוצעת ? האם עני בישראל יכול לחיות כמו עשיר באפריקה או דרום אמריקה ?

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגדירה "עני" מי שהכנסתו מחצית מההכנסה החציונית (אתה הבנת את זה, ברוך ?)… מי נתן לפקידי הלשכה את הזכות לקבוע מהו עוני ?

 כשאני קורא את עיקרי הדו"ח, אני מתחיל להבין (באיחור של עשרות שנים) שאני, משפחתי, והחברים שלי ומשפחותיהם, חיינו בעוני נורא ואיום – אבל לא ידענו, כי לא סיפרו לנו, ולכן היינו כל כך שמחים בחלקנו, ובוודאי שלא הרגשנו מקופחים בשום תחום (לא הכרנו את המושג: "הדשא של השכן ירוק יותר").

בקיבוץ של סוף שנות החמישים ותחילת שנות השישים היינו עניים מאוד לפי ההגדרות של היום: בגיל 13-19 התגוררנו 4 נערים ונערות בצריף, בחדר בגודל 2.5 על 4 מטר (כן, במשותף, בנים-בנות), ללא מיזוג או חימום. בכל חדר היו 2 מיטות צמודות לקיר הימני (הבנים) ו 2 מיטות על הקיר השמאלי (הבנות). ליד החלון היו 2 ארוניות עם תא קטן לבגדים לכל אחד מאיתנו (תא אחד לכל הבגדים: חורף, קייץ, עבודה, סוף שבוע).

עבור 20 נערים ונערות היו 2 תאי שרותים קטנים, וכל בוקר עמדו 10 נערים ונערות ליד כל תא. איש לא התלונן, ואיש לא דחף. ליד השרותים (בחוץ) היתה מראה קטנה על הקיר, ושם הסתרקנו, הבנות והבנים. רצית להתרחץ ? אין בעיה: הולכים חצי קילומטר למקלחת הציבורית (כבר לא משותפת כמו בכיתות ו'…) ומתרחצים תוך שירה, צחוקים והחלפת חוויות עם חברה מכיתות אחרות.

אבי ז"ל איבד יד בקרבות על קיבוץ נגבה ביולי 1948 והפך לנכה צה"ל. כדי להקל עליו שלא יצתרך ללכת רחוק לשירותים הציבוריים, עשו לו פריוילגיה, ובנו ליד חדרו, בחוץ, בית שימוש שדה: פחון מעל בור, לחורף ולקייץ. האם הוא קופח כנכה צה"ל ? יתכן.

סדר יום ? קימה בשעה 06.00. מתחילים ללמוד בשעה 07.00 עד 12.30. אוכלים צהריים, ויוצאים לשלוש שעות עבודה בשדה (כבר מגיל 13). חוזרים בשעה 16.00, שיעורי בית, חוגי ספורט, אתלטיקה (רצתי 60 מטר ב 7.2 שניות, יחף, בשדה), כדורסל, כדורעף (לקחנו את אליפות הארץ לבוגרים בשנת 1962, כשהיינו עדיין בגיל תיכון, וחלק מהשחקנים היו מתחת לגיל 15), שחייה, נגינה על אקורדיון, גיטרה, השתתפות במקהלה ובלהקת הריקודים לקראת החגים (רק בשעה 23.00 הייתי מתחיל להתאמן על האקורדיון).

וכל אותה התקופה לא ידעתי שאנחנו עניים מרודים. כל כך הרבה כיף, שמחה, התלהבות ויצירה מילאו את ליבנו וחיינו.

ומרוב שהייתי עני מרוד (כסף החזקתי בפעם הראשונה בזמן הצבא…) הייתי קצין קרבי, השתחררתי בדרגת רב סרן, סיימתי את האקדמיה למוסיקה (אפילו ניצחתי בגיל 28 בלונדון על להקה מוסיקלית באולם המפורסם Royal Albert hall, והזמר ששי קשת יהיה עדי). הקמתי משפחה והתקדמתי יפה.

האם יתכן שאילו סיפרו לי בילדותי שאני עני מרוד, הייתי נכנס לדיכאון, לחוסר מוטיבציה, וכל החיים שלי היו נהרסים רק בגלל שהדשא של השכן ירוק יותר ואני רוצה להיות כמוהו ? לעולם לא אדע…אני חושב שעוני הוא בעיקר מצב נפשי, וקשור לתחושה אישית שלנו, לחינוך, לאוירה בבית, ולגישה לחיים.

לכתבות נוספות
לחץ כאן

 

טלפון 03-5349801       נייד 054-4664151       yoashz@gmail.com

הוקם ופותח על ידי ארטויז'ן בע"מ